O NAS

Zakuka to dla nas coś więcej niż muzyka, dobra zabawa i wyrażanie siebie… to powrót do własnych korzeni, które wciąż nas inspirują do tworzenia nowych dźwięków… „. – Żaneta Plotnik i Jakub Mitoraj

Zakuka to grupa kreująca autorski styl wykorzystująca tradycyjne ludowe melodie i teksty w połączeniu z nowoczesnymi brzmieniami. Zakuka powstała z inicjatywy wokalistki Żanety Plotnik i gitarzysty Jakuba Mitoraja w 2018 roku w Opolu.

Zakuka otrzymała honorowe wyróżnienie za „odważne zastosowanie folkloru w muzyce popularnej” na XXX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe 2020” w Lublinie. Za działalność koncertową zespół został utytułowany Opolską Marką 2019 i w 2021 roku był nominowany do nagrody Miasta Opole za aktywność kulturalną promującą miasto w kraju i za granicą. We wrześniu w 2021 roku ukazał się teledysk do singla „Ciemna nocka”, który jest zapowiedzią debiutanckiej płyty „Kukułeczka”(26 maja 2022).

Styl muzyczny, który prezentują trudno jednoznacznie określić. Tworzą wokół takich gatunków jak: pop alternatywny, folk alternatywny, muzyka etniczna, word music, electro folk. Ich koncert to opowieść łącząca przeszłość z przyszłością, którą tworzą z publicznością.

Twórcy projektu Zakuka Żaneta Plotnik i Jakub Mitoraj w 2021 roku byli w gronie stypendystów Marszałka Województwa Opolskiego „Marszałkowskie Talenty” w kategorii: muzyka i twórczość ludowa.

Obecnie zespól koncertowy Zakuka tworzą: Żaneta Plotnik – Krumpietz , Jakub Mitoraj, Michał „Malina” Maliński ( a także Jarosław Korzonek i Michał Lange), Mateusz Dźwigała oraz podczas symfonicznej odsłony grupa współpracuje z kwartetem smyczkowym „Opole Quartet”.